Telli ajakiri      Toeta      Kontakt      
Pertti Kurikka (kitarr, muusika ja sõnad), Kari Aalto (laul, sõnad), Sami Helle (bass) ja Toni Välitalo (trummid). Ansambli mäned¾er ja arran¾eerija (juht ja muusikaseadja)on tegevusjuhendaja Kalle Pajamaa. fi/ ANSAMBEL PERTTI KURIKAN NIMIPÄIVÄT: UNISTUSED ON SELLEKS, ET NEID ELLU VIIA!
Üks mu sõber soovitas efektiivne veebilehtede uuendamine kvaliteetselt sest selle puhul on tulemus kindel. Olen alatasa täheldanud tugeva veebilehtede arendamine üheks olulisemaks verstapostiks selleks postitan siia toimetatava kodulehe arendamine http://www.aara.ee/Kodulehtede_loomine_teadus-_ja_koolitusotstarbelis_42-3 sisu on paindlikult muudetav klubi kodulehe valmistamine ja paljude aspektide poolest juhul kui tekstilise kodulehe valmistamine saab kiiresti tööle. zero base cad

ANSAMBEL PERTTI KURIKAN NIMIPÄIVÄT: UNISTUSED ON SELLEKS, ET NEID ELLU VIIA!

Vaimupuu, aprill 2015

Pertti Kurikka (kitarr, muusika ja sõnad), Kari Aalto (laul, sõnad), Sami Helle (bass) ja Toni Välitalo (trummid). Ansambli mäned¾er ja arran¾eerija (juht ja muusikaseadja)on tegevusjuhendaja Kalle Pajamaa.

ANSAMBEL PERTTI KURIKAN NIMIPÄIVÄT: UNISTUSED ON SELLEKS, ET NEID ELLU VIIA!
ANSAMBEL PERTTI KURIKAN NIMIPÄIVÄT: UNISTUSED ON SELLEKS, ET NEID ELLU VIIA!

Selle kummalise bändi tähelend on olnud kiire ja oma osa on siin olnud internetil. Alguse sai kõik 2009. aastal, kui re¾issöör Pekka Karjalainen tahtis teha filmi vaimupuudega tütarlapse iseseisva elu algusest ja kasutada filmis vaimupuudega inimeste ansamblite muusikat. Lyhty päevakeskuses, kus ka kõik PKN liikmed klientideks on, tegutseb mitmeid muusikakollektiive, aga filmi jaoks otsustati luua uus – Pertti Kurikan Nimipäivät.
Filmi pealkiri on „Vähän kunnioitusta“ („Vähe austust“) ja selle üks autoreid ja osatäitjaid on PKN bassimees Sami.
Meeste tegevusjuhendaja Kalle Pajamaa tegi ühest PKN-i laulust video ja laadis selle Youtube’i. Video osutus uskumatult populaarseks ning ansambel hakkas saama esinemiskutseid. Tänaseks on nad andnud üle 200 kontserdi, lisaks oma kodumaale Soomele ka USA-s, Saksamaal, Kanadas, Kosovos, Šveitsis, Hollandis ja Norras.
Rohkem on mehed aga maailmas tuntud hoopis teise filmi järgi. Juha Kärkkäinen tegi 2012. Aastal PKN-st filmi „Kovasikajuttu“ (inglise keeles „The Punk Syndrome“ – „Pungi Sündroom“). Pealkiri vihjab, et punkansambli liikmete seas on Downi sündroomiga, autistlikke ja lihtsalt vaimupuudega inimesed.
Otsustasime minna kuulsate pungimeestega kohtuma, et teada saada, kuidas nad elavad ja kui lihtne on vaimupuudega inimesel oma riiki esindama minna.
Meie reis Soome kulges suurepäraselt. Siinkohal täname Viking Expressi suurepärast meeskonda, kes abistasid meid naeratuse, nõu ja jõuga iga kord, kui neid vajasime. Helsingis maabudes ootas meid Tapio Rantti, kes on juba aastaid Vaimupuu sõber ja mitmel moel Eesti vaimupuudega noori aidanud. Seekord oli Tapio autojuhi rollis. Temaga oli kaasas juba viisteist aastat Soomes elanud eestlanna Maire Leinonen, meie tõlk. Suured tänud teile!

Kohtusime PKN liikmetega Lyhty päevakeskuses. Sami ja PK ootasid meid stuudioruumis. Tervitasime ja kinkisime neile Vaimupuu kalendrid.
„Mul on juba kodus kalender, mulle pole vaja,“ ütles Pertti.
„Kui kingitakse, tuleb ikka vastu võtta,“ õpetas Sami. Pertti võttiski.
Seejärel ühinesid meiega laulja Kari ning tegevusjuhendajad. Toni, ansambli noorim liige, piidles meid eemalt, stuudioaknaklaasi tagant.

Miks selline nimi?
Pertti oli pidevalt tüüdanud kõiki küsimusega, millal tema nimepäev on.
„Pertti on meil selline kordaja,“ selgitas Sami.
Nii otsustati, et olgu iga päev tema nimepäev ning ansambli nimeks saigi Pertti Kurikan Nimipäivät.
PNK on tõsine punkbänd. Juba laulude pealkirjad räägivad iseenda eest: „Prügi“, „Mees haiseb“, „Miks keegi ei mõista?“, „Ma vihkan maailma“, „Manager on petis“ jne.
Bändiliikmed ise aga ei ole sugugi nii pahurad kui lauludest võiks arvata. Meie üllatuseks ei kuulagi mehed ise punkmuusikat.
„Minu jaoks on punk ainult töö. Kui pilli käest panen, siis ei ole enam mingit punki!“ teatas Sami. Ta ise kuulab peamiselt rokkmuusikat, nagu ka bändi laulja Kari.
Pertti aga kuulab väga erinevat muusikat. Näiteks üheks tema lemmikuks on kunagine Eesti esilaulja Georg Ots! Ka Eurovisiooni lauluvõistlusele soovitas laulu võistlema saata just Pertti. „Mulle meeldib Eurovisioon ja ma mõtlesin, et tahaks seal esineda,“ seletas ta lihtsalt.
Vabal ajal, mis Lyhty tegevustest ja bändiga esinemisest üle jääb, tegeleb igaüks millegi meeldivaga.
„Minul ei olegi vaba aega, minu vaba aeg kulub mu girlfriendi peale,“ ütles Sami, aga tema silmadest oli näha, et ta on tegelikult rõõmus, et tal vaba aega pole.
Kõik PKN mehed on varem löönud kaasa mitmete teiste ansamblite töös, seega pole staarielu neile võõras.

Küll tunnistavad kõik, et pärast Eurovisiooni Soome eelvooru on nende elu kõvasti muutunud. Üle maailma on käinud kohal ajakirjanikke, et neid intervjueerida. „Vahel on päris „rumba“ olnud!“

 

Mis saab siis, kui te võidate Eurovisiooni?

„Kui võidame, siis hakkab kindlasti palju juhtuma,“ on mehed kindlad. „Ka meie bänd saab järjest professionaalsemaks. Ja kindlasti saab siis kogu Euroopa teadlikumaks vaimupuudega inimeste olemasolust.“

 

Mittetulundusühing Lyhty (soome keeles „latern“) pakub juba 1993. aastast vaimupuudega inimestele eluaset, haridust ja vaba aja veetmise võimalusi. Tegevust toetab projektide kaudu Helsingi linn. Ühingu eesmärk on anda klientidele igakülgset abi, et need elus hakkama saaksid. Päevakeskuse hingekirjas on 130 inimest vanuses 18-58 (kõige vanem on Pertti Kurikka), aga igapäevaselt kõik kohal ei käi.

Kui Vaimupuu toimetus Lyhtysse jõudis, oli lõunasöögiaeg. Meile jäi silma uskumatult laia valikuga bufee, kus igaüks sai valida seda, mida tahtis. Portsud klientide ees olid suured ning noored ja aktiivsed tegevusjuhendajad einestasid klientidega koos.
Lyhty päevakeskuses töötab kool, siin on palju huviringe. Eriti populaarne on muusika – siin tegutseb mitu väga erinevat ansamblit. On ka oma stuudio, kus saab ansamblite loomingut lindistada. Meie külaskäigu ajal lindistas parajasti oma uut plaati kohalik jazz-funk-orelivirtuoos. Lisaks korraldatakse pidevalt kontserte ja etendusi nii kohapeal kui mujal. Eelmisel aastal andsid Lyhty muusikud ligi 200 kontserti! Ka Helsingi linn tellib oma üritustele siinseid bände esinema.
Oma külaskäigu ajal õnnestus meil näha töötamas kohalikku netiraadiot, kus saatejuhtideks on vaimupuudega inimesed. Iga päev ollakse eetris kaks tundi. Saate teemad ja muusika valivad kliendid ise ning saade on väga populaarne.
Lyhtys tegeletakse ka tõsisemate asjadega: töökodades maalitakse, kootakse vaipu, punutakse korve, meisterdatakse viltsusse ja tehakse muud sarnast käsitööd. Võimalik on töötada ka väljaspool päevakeskust. Tööl käib umbes 60 inimest, pooled neist kasutavad ka Lyhty toetatud elamise teenust. Lisaks päevakeskuse hoonele kuulub Lyhtyle veel kaks maja, mis vaimupuudega inimestele korteriteks on kohendatud. Vanimas neist elatakse juba aastast 1997.
Rohkem infot Lyhty RY kohta http://www.lyhty.fi/

Jõuluaeg, see on vaikuse ja heade tegude aeg. Valmistatakse piparkooke ja varsti tuuakse tuppa ka jõulukuusk.
ANSAMBEL PERTTI KURIKAN NIMIPÄIVÄT: UNISTUSED ON SELLEKS, ET NEID ELLU VIIA!
ANSAMBEL PERTTI KURIKAN NIMIPÄIVÄT: UNISTUSED ON SELLEKS, ET NEID ELLU VIIA!
ANSAMBEL PERTTI KURIKAN NIMIPÄIVÄT: UNISTUSED ON SELLEKS, ET NEID ELLU VIIA!
ANSAMBEL PERTTI KURIKAN NIMIPÄIVÄT: UNISTUSED ON SELLEKS, ET NEID ELLU VIIA!

Ajakirja tellimine
Ajakiri Vaimupuu Ajakiri ilmub neli korda aastas paberil kui ka kodulehel.
Tellimiseks saada toimetusele e-mail. Loe ajakirja tellimisest lähemalt siin

Fotokonkurss 2019
Tänavuse fotokonkursi teema oli „IMELISED INIMESED“.

edasi.

Toeta avaldamist
Ajakiri saab ilmuda vaid tänu tublidele toetajatele. Hea kui sul ja sinu firmal on võimalik ajakirja toetada. Loe täpsemalt edasi, kuidas toetada.

 Ajakirja toimetus
MTÜ Vaimupuu, reg.nr. 80334123,
Muhu 9-64, Tallinn 13912
E-mail:
Tel 55 63 4449, Saada sõnum siin

Veebilehe loomine aara.ee

ANSAMBEL PERTTI KURIKAN NIMIPÄIVÄT:

ANSAMBEL PERTTI KURIKAN NIMIPÄIVÄT:

Selle kummalise bändi tähelend on olnud kiire ja oma osa on siin olnud internetil Alguse sai kõik 2009 Pertti Kurikka (kitarr, muusika ja sõnad), Kari Aalto (laul, sõnad), Sami Helle (bass) ja Toni Välitalo (trummid). Ansambli mäned¾er ja arran¾eerija (juht ja muusikaseadja)on tegevusjuhendaja Kalle Pajamaa.

ANSAMBEL PERTTI KURIKAN NIMIPÄIVÄT: UNISTUSED ON SELLEKS, ET NEID ELLU VIIA!

www.vaimupuu.ee © 2015 MTÜ Vaimupuu » Ajakirja väljaandmine ja üritused