Telli ajakiri      Toeta      Kontakt      
Tänavu kevadel oli Vaimupuu toimetusel meeldiv võimalus külastada Euroliidu pealinna Brüsselit. Sellest reisist ja tutvumisest Europarlamendiga oli juttu meie ajakirja eelmises numbris. Kuna olime juba kodust kaugele tulnud, otsustasime vaadata, kuidas elavad vaimupuudega inimesed Brüsselis. Üks organisatsioone, kes vaimupuudega inimestel hakkama saada aitab, on De Lork. Soovime De Lorki klientidele ja töötajatele edu ja õnne! Kivikardinatega kööginurk DE LORK: toetame ja austame elu
Olen kuulnud paljusid kodulehtede valmistamine laabumine õigeks ajaks. Vaatasin ringi, et lihtne kodulehtede valmistamine sisukalt suudab pakkuda millalgi tutvustava netilehtede tegemine ettevõtte kodulehe tegemine kvaliteetselt pühendunud looming mahukama kodulehtede valmistamine mille poolest mis on veebilehe arendamine põhjalikult ja garantiiga. zero base cad

DE LORK: toetame ja austame elu

Vaimupuu, detsember 2017

Tänavu kevadel oli Vaimupuu toimetusel meeldiv võimalus külastada Euroliidu pealinna Brüsselit. Sellest reisist ja tutvumisest Europarlamendiga oli juttu meie ajakirja eelmises numbris. Kuna olime juba kodust kaugele tulnud, otsustasime vaadata, kuidas elavad vaimupuudega inimesed Brüsselis.
Üks organisatsioone, kes vaimupuudega inimestel hakkama saada aitab, on De Lork.

DE LORK: toetame ja austame elu
Kelly Vermeulen näitab kokaraamatut, kus õpetatakse söögitegemist sama lihtsalt nagu Vaimupuu Kööginurgas.

De Lorkil on Brüsselis mitu maja, kus elavad erinevate vajadustega inimesed. Kesklinnas on maja, kus elatakse mitmekesi ühes toas ning lisaks on ööpäev läbi kohapeal inimesed, kes klientidega tegelevad. Ühes majas tegutseb vaid päevakeskus, kus käivad kliendid nii päris kodudest kui De Lorki teistest majadest. Molenbeeki linnaosas on kortermaja, kus inimesed elavad iseseisvalt ning nad saavad kasutada abi keskmiselt 7 tundi päevas. Peagi on algamas uue päevakeskuse ehitus kesklinna.

Meie käisime Sint-Gilles linnaosa majas, De Lorki kõige suuremas ja uuemas, kuhu koliti 2014. aastal.

 

 

 


Siin elab 30 kerge ja keskmise intellektipuudega inimest vanuses 20-80 aastat, nii mehed kui naised.

On autiste, psüühikahäiretega ning kerge füüsilise puudega inimesi. Majas on ööpäevaringne valve. Igal elanikul on oma tuba, kus on ka WC ja vannituba. Majas on lift ja see täidab ka luku ülesannet – näiteks ei saa minna teise korruse elanik neljandale  korrusele, kui tal selleks luba või küllakutset pole.


Nagu perekond
Igal korrusel on avatud köögiga elutuba, kus süüakse, vesteldakse ning tegeletakse huvitavate tegevustega. Tööpäeviti on majas kokk, aga nädala-
vahetusel tehakse ise süüa. „See on nagu perekondlik sööming,“ ütles meid võõrustanud tegevusjuhendaja Kelly Vermeulen. Tegelikult on peaaegu kõigil siinsetel elanikel ka päris sugulased olemas.
See maja, kus käisime, on siinsete inimeste kodu. Igaüks võib sisustada oma toa, kuidas soovib.


Koristama peab igaüks ise, koos hoitakse korras üldruumid ja tehakse suuremaid majapidamistöid. Ka paarisuhteid on, ent igaüks elab siiski üksinda. Koos käiakse ekskursioonidel, matkadel ja kontsertidel, spordivõistlustel ja tantsimas.
Päeval käib enamik klientidest majast väljas, õhtuks tullakse tagasi. Paljud käivad päevakeskustes ja huvialaringides. Väga populaarsed on käsitöö- ja kokandusringid. Puidutöö on eriti põnev, sest reeglina kasutatakse materjalina vaid leitud puitu. Käsitööesemeid müüakse spetsiaalsetes poodides, samuti teevad mõned meistrid töid ka tellimuse peale.


Puudega inimene palka ei saa
Mõned De Lorki elanikud käivad ka tööl, teevad abitöid restoranides, autopesulates, lastehoidudes ja mujal. Aga see on vaid kogukondlik töö.
See tähendab, et puuetega inimestele töö eest  palka ei maksta, kuna nende elamise eest tasub riik. Kui puudega inimene leiab hästi tasustatud töö, siis riik talle enam toetust ei maksa. Palga saamine ei ole Belgias puuetega inimeste jaoks nii tähtis kui Eestis, sest toetusrahadest on võimalik ära elada. Tööl käimine annab tunde, et oled ühiskonnale vajalik.
Sõltuvalt puudest on riiklik pension erinev, ent keskmiselt on see 1000 eurot kuus. Seda raha  aitavad kliendil kasutada tugiisikud ja eestkostjad, sest igaüks peab maksma ise kõik oma kulud – nii üüri kui toidu eest. Riik hüvitab kulutused ravimitele, meditsiinilistele abivahenditele ja arsti külastuseks vajalikule transpordile.


Muidu aga on vaimupuudega inimeste probleemid Brüsselis samasugused nagu Eestiski. Kui kolm aastat tagasi uude majja koliti, olid naabrid vastu, et nende kodu kõrvale asuvad elama „teistmoodi“ inimesed. Pärast klientidega kohtumist võõrastus kadus. Nüüd on mitmed naabrid klientidega headeks tuttavateks saanud ning käivad neil isegi külas.


Kõik on võrdsed
De Lorki moto on toetada ja austada elu. See kehtib
nii klientidele kui töötajatele. De Lorkis usutakse, et kõik on võrdsed ja kõik peavad kõiki aitama. Igaühel on õigus heale elule, tervislikule toidule, elukohale ja headele inimestele ümberringi.


Arvata võib, et just nende ilusate mõtete tõttu tajusime selles majas rahu ja rõõmu. Soovime De Lorki klientidele ja töötajatele edu ja õnne!

DE LORK: toetame ja austame elu
Kivikardinatega kööginurk.
Jõuluaeg, see on vaikuse ja heade tegude aeg. Valmistatakse piparkooke ja varsti tuuakse tuppa ka jõulukuusk.
DE LORK: toetame ja austame elu
DE LORK: toetame ja austame elu
DE LORK: toetame ja austame elu
DE LORK: toetame ja austame elu

Ajakirja tellimine
Ajakiri Vaimupuu Ajakiri ilmub neli korda aastas paberil kui ka kodulehel.
Tellimiseks saada toimetusele e-mail. Loe ajakirja tellimisest lähemalt siin

Fotokonkurss 2019
Tänavuse fotokonkursi teema oli „IMELISED INIMESED“.

edasi.

Toeta avaldamist
Ajakiri saab ilmuda vaid tänu tublidele toetajatele. Hea kui sul ja sinu firmal on võimalik ajakirja toetada. Loe täpsemalt edasi, kuidas toetada.

 Ajakirja toimetus
MTÜ Vaimupuu, reg.nr. 80334123,
Muhu 9-64, Tallinn 13912
E-mail:
Tel 55 63 4449, Saada sõnum siin

Veebilehe loomine aara.ee

DE LORK: toetame ja

DE LORK: toetame ja

Kelly Vermeulen näitab kokaraamatut, kus õpetatakse söögitegemist sama lihtsalt nagu Vaimupuu Kööginurgas De Lorkil on Brüsselis mitu maja, kus elavad erinevate vajadustega inimesed Tänavu kevadel oli Vaimupuu toimetusel meeldiv võimalus külastada Euroliidu pealinna Brüsselit. Sellest reisist ja tutvumisest Europarlamendiga oli juttu meie ajakirja eelmises numbris. Kuna olime juba kodust kaugele tulnud, otsustasime vaadata, kuidas elavad vaimupuudega inimesed Brüsselis.Üks organisatsioone, kes vaimupuudega inimestel hakkama saada aitab, on De Lork.

DE LORK: toetame ja austame elu

www.vaimupuu.ee © 2015 MTÜ Vaimupuu » Ajakirja väljaandmine ja üritused