Telli ajakiri      Toeta      Kontakt      
write(' '+ts1+ts2+' '); toim[no-Smpam)etus@vaimupuu.ee Igaühel on õigus võtta riske ja eksida
Miks mitte ka veebilehe valmistamine asjatundjatelt kohta kirjutatud. Miks mitte ka veebilehtede arendamine kiiresti poolest konkurentsis esile aga ka ilusa kodulehtede koostamine kiiresti www.aara.ee reaalselt kasutatav veebilehe loomine kiiresti saadaval ka üksikult lisaks kõigele on kodulehtede arendamine kohta infot lugeda. zero base cad

Igaühel on õigus võtta riske ja eksida

Kärt Muller, õiguskantsleri osakonnajuhataja-nõunik, juuni 2015
Igaühel on õigus võtta riske ja eksida

Otsustamise oskus on inimestel erinev. Samuti võib üks inimene mõnes küsimuses osata otsustada, teises aga mitte. Iga inimese otsus pole alati mõistlik. Ka ei pruugi inimene iga kord otsustada nii, et see oleks tema parimates huvides. Keegi meist pole igal alal piisavalt tark langetamaks iseseisvalt parimaid otsuseid. Nii küsime nõu, kuidas hoolitseda oma toalillede eest.
Samuti palume abi rahaasjade korraldamisel. Palume soovitada, millist telefoni või ravimit osta või kas hammast ravida või välja tõmmata.
Kui puudeta inimene nõuannet kuulda ei võta, siis tema tahet ja eelistusi austatakse. Keegi ei hakka otsustama tema eest, kui otsus on rumal ja talle kahjulik. Miks peaks see siis puudega inimese puhul teisiti olema? Miks teised inimesed (eestkostjad) võivad otsustada puuetega inimeste eest, mis on nende parimates huvides? Seda enam, et oluliste otsuste korral küsivad eestkostjadki asjatundjatelt nõu. Miks siis ei võiks puuetega inimesed ise nõu küsida? Miks peavad puuetega inimesed neid puudutavate otsuste puhul eestkostjatest sõltuma? Miks ei või puudega inimene teha vigu ja ise nende eest vastutada?
ÜRO puuetega inimeste õiguste konventsioon ütleb, et igaühel meist on õigus võtta riske ja eksida. Oluline on see, mida inimene ise tahab ja eelistab. Kas see tema parimates huvides on, ei mängi rolli. Peamine on, et puudega inimene ise saaks otsustada oma elu üle. Otsustamiseks tuleb puudega inimesele anda abi. Abi viis ja ulatus peab sõltuma konkreetse puudega inimese vajadustest. Abiandja peab austama puudega inimese tahet, õigusi ja eelistusi. Ta ei või puudega inimest ära kasutada. Riik peab selle eest hea seisma, et puudega inimesi ei kuritarvitataks.
Eesti riik on leidnud, et puudega inimese eest võivad otsustada teised inimesed (eestkostjad) ja sellepärast Eestis ÜRO konventsioon teovõime/eestkoste küsimuses ei kehti. Arvatavasti hakkavad teised riigid seepärast Eestile etteheiteid tegema. Võimalik, et selle tagajärjel on Eesti nõus eestkoste korraldust muutma. Millal see kõik juhtub, ei oska ennustada.

Hea lugeja! Mida arvad Sina?
Kas vaimupuudega inimesed peaksid saama ise oma elu üle otsustada,

kui neil on võimalik saada vajadusel nõu ja abi?
Kirjuta meile .

Jõuluaeg, see on vaikuse ja heade tegude aeg. Valmistatakse piparkooke ja varsti tuuakse tuppa ka jõulukuusk.
Igaühel on õigus võtta riske ja eksida
Igaühel on õigus võtta riske ja eksida
Igaühel on õigus võtta riske ja eksida
Igaühel on õigus võtta riske ja eksida

Ajakirja tellimine
Ajakiri Vaimupuu Ajakiri ilmub neli korda aastas paberil kui ka kodulehel.
Tellimiseks saada toimetusele e-mail. Loe ajakirja tellimisest lähemalt siin

Fotokonkurss 2019
Tänavuse fotokonkursi teema oli „IMELISED INIMESED“.

edasi.

Toeta avaldamist
Ajakiri saab ilmuda vaid tänu tublidele toetajatele. Hea kui sul ja sinu firmal on võimalik ajakirja toetada. Loe täpsemalt edasi, kuidas toetada.

 Ajakirja toimetus
MTÜ Vaimupuu, reg.nr. 80334123,
Muhu 9-64, Tallinn 13912
E-mail:
Tel 55 63 4449, Saada sõnum siin

Veebilehe loomine aara.ee

Igaühel on õigus võtta

Igaühel on õigus võtta

Otsustamise oskus on inimestel erinev Samuti võib üks inimene mõnes küsimuses osata otsustada, teises aga mitte

Igaühel on õigus võtta riske ja eksida

www.vaimupuu.ee © 2015 MTÜ Vaimupuu » Ajakirja väljaandmine ja üritused