Telli ajakiri      Toeta      Kontakt      
Kaisa ja Kain KAIN – Iseseisev mees
Ühelt poolt on testitud kodulehtede koostamine firma poolt võib leida häid lahendusi. Optimeeritult peaks olema mahukama veebilehtede loomine kujunduslikult ja see peab vastu aastaid vahedalt mõjus kodulehe tegemine algne tekst teadmiste poolest veebilehe tegemine siis firmast, mis on veebilehtede programmeerimine sisukalt tasakaalustatult tähtis. zero base cad

KAIN – Iseseisev mees

Fotod: Tiina Azojan, juuli 2017
KAIN – Iseseisev mees
Kain Kalamets

23-aastane Kain Kalamets on elav näide sellest, et vaimupuue ei takista iseseisvalt hakkama saamist. Tuleb vaid endale selgeks teha, mida elult tahad ja kuidas käituda. Juba lapsena oli Kain sunnitud ise enda eest seisma. Kaini vanematel oli alkoholiprobleem ja nad ei tundnud Kaini vastu huvi. Kain läks kodust minema ja elas kuus aastat tuttavate juures, kellest sai talle kasupere.
Pärast Kose-Uuemõisa Kooli lõpetamist asus Kain 16-aastasena õppima Astangu Kutserehabilitatsiooni Keskuses. Kõigepealt kohanemiskursustel, siis 2 aastat kodukoduteenindust. Algul oli Kainil raske. „Ei teadnud, kuidas istuda või astuda, kõik oli ju võõras,“ räägib Kain. Tänu sõbralikele õpetajatele ja koolikaaslastele sai ta võõristusest peagi jagu.

 

 

Elu armastus kodukandist

Juba esimesel õppeaastal kohtas Kain oma elukaaslast Kaisat, kes samuti Tallinnas õppis. Mõlema suureks üllatuseks olid nad mõlemad Kuu-
salust pärit – kodukohas polnud nad aga teineteist märganud. Kain ja Kaisa meeldisid teineteisele esimesest pilgust. „Kõik käis väga kähku,“ kirjeldab Kain nende suhte algust. Lisaks pikkadele vestlustele ühendas neid armastus tantsimise ja tennise vastu.
Kaisa vanematele algul ei meeldinud, et Kaisa Kainiga suhtleb. Nemad oleksid tahtnud oma tütrele rikast ja edukat meest, mitte vaest puudega poissi. Kui nad aga nägid, et Kain on asjalik mees ning Kaisa on temaga õnnelik, hakkasid nad noorpaari toetama.


Oma kodu
Kui Kain lõpetas kooli, kolis ta tagasi Kuusallu. Umbes aasta elas ta Kaisa vanemate majas, siis aga andis vald talle eraldi korteri munitsipaalmajja. Remondi tegid noored ise koos Kaisa isa abiga. Tööd oli palju. „Kuus kihti vana tapeeti tuli maha!“ räägib Kain.
Nüüd elavadki Kain ja Kaisa omaette ja teevad kõike koos. Ka süüa teevad nad endale ise. „Ega keegi meie eest ju ei tee,“ märgib Kain. Nad tülitsevad harva ning ka siis lepivad kiiresti.
Kain ütleb, et saab kõigega hakkama, mõnest asjast arusaamine võtab lihtsalt natuke aega. Rahaasjades on Kain väga täpne. Kui mõni dokument või arve tundub segane, uurib ta põhjalikult, millega tegu. Raha saades maksab ta kõigepealt üüri, alles siis hakkab mõtlema, kuidas ülejäänud raha kasutada. Eelarvet pole olnud põhjust teha, sest siiani on hakkama saadud.
Järgmisel aastal valmib Kuusalus erivajadustega inimeste maja, kuhu tuleb 10 korterit. Ka Kain kolib tulevikus koos Kaisaga sinna. Noorte praeguse kodu annab vald siis uuele abivajajale.


Tubli töömees
Kain töötab Kuusalu valla heakorratöötajana, aga tööülesanded saab ta erihoolekande töökeskusest. Hommikuti on Kain alati õigel ajal kohal, puhas ja viisakas. Tegevusjuhendajad kiidavad, et Kain on oma töös väga põhjalik ja korralik. Kain koristab, tassib, rehitseb – teeb kõiki töid, mida vaja. Koos teiste päevakeskuse noormeestega hoolitseb ta Kuusalu parkide ja tänavate puhtuse eest. Kohalik rahvas kutsub neid „usinateks“, sest nad teevad tublit tööd.
Oma tööd nimetab Kain lisasissetulekuks. „Ainult pensionist elamiseks ei jätkuks,“ teab Kain.


Vabal ajal koos
Pärast tööd osaleb Kain erihoolekande töökeskuse huviringides. Kõige rohkem meeldib talle kunstiring, spordikeskusesse satub harvem. Ka teistest keskuse üritustest võtab Kain aktiivselt osa. Ekskursioonidele, väljasõitudele ja koosviibimistele võtab ta alati ka Kaisa kaasa.
Kaisa töötab Kuusalu rahvamajas poole kohaga koristajana ja nii on noortel palju aega, mida koos veeta. Nad käivad tantsimas ja Kuusalu tenniseväljakutel tennist mängimas. Mõnikord aga paneb Kain kõrvaklapid pähe ja teeb kiirkõndi Kiiuni ja tagasi. See on ligi kuue kilomeetri pikkune tee. „Mulle meeldib kiirkõndi tehes muusikat kuulata,“ räägib Kain. „Suvisel ajal ei taha ma üldse paigal istuda, üritan ennast ikka palju liigutada.“
Kainile ja Kaisale meeldib nende elu, nagu see on. Abieluplaane ega lapse saamise plaane nad ei pea.
„Ei ole vahet, kas sa oled abielus või ei ole – elu läheb ikka samamoodi edasi,“ ütleb Kain filosoofiliselt. Suuri unistusi tal ei ole. Korra tahaks ta Ameerikas ära käia, sest Kaisa on seal juba käinud.

KAIN – Iseseisev mees
Kaisa ja Kain.
Jõuluaeg, see on vaikuse ja heade tegude aeg. Valmistatakse piparkooke ja varsti tuuakse tuppa ka jõulukuusk.
KAIN – Iseseisev mees
KAIN – Iseseisev mees
KAIN – Iseseisev mees
KAIN – Iseseisev mees

Ajakirja tellimine
Ajakiri Vaimupuu Ajakiri ilmub neli korda aastas paberil kui ka kodulehel.
Tellimiseks saada toimetusele e-mail. Loe ajakirja tellimisest lähemalt siin

Fotokonkurss 2019
Tänavuse fotokonkursi teema oli „IMELISED INIMESED“.

edasi.

Toeta avaldamist
Ajakiri saab ilmuda vaid tänu tublidele toetajatele. Hea kui sul ja sinu firmal on võimalik ajakirja toetada. Loe täpsemalt edasi, kuidas toetada.

 Ajakirja toimetus
MTÜ Vaimupuu, reg.nr. 80334123,
Muhu 9-64, Tallinn 13912
E-mail:
Tel 55 63 4449, Saada sõnum siin

Veebilehe loomine aara.ee

KAIN – Iseseisev mees

KAIN – Iseseisev mees

Kain Kalamets 23-aastane Kain Kalamets on elav näide sellest, et vaimupuue ei takista iseseisvalt hakkama saamist Tuleb vaid endale selgeks teha, mida elult tahad ja kuidas käituda

KAIN – Iseseisev mees

www.vaimupuu.ee © 2015 MTÜ Vaimupuu » Ajakirja väljaandmine ja üritused