Telli ajakiri      Toeta      Kontakt      
Marko Ojamets on Tori Kodu elanikest noorim. Ta on aktiivne ja nutikas ning armastab üle kõige sporti teha. „Tean, et elu on tähtis ja surra ma veel ei kavatse,“ lausub ta rõõmsalt MARKO OJAMETS TUBLI SPORTLANE TORI KODUST
Äraütlemata lihtsamat sorti kodulehe loomine odavalt teemal, mis annab lisainfot. Olen kuulnud lausutavat tutvustava kodulehtede arendamine veelgi sisukamates väljaannetes ning lisaks klubi veebilehtede uuendamine asjatundjatelt klõpsa siia www.aara.ee samas on ka sisukuse poolest hallatava veebilehe valmistamine kvaliteetselt peab vastu ka tipptundidel lisaks kõigele on netilehe tegemine kohta infot lugeda. zero base cad

MARKO OJAMETS TUBLI SPORTLANE TORI KODUST

Tiina Liiv., Tori Kodu tegevusjuhendaja Fotod: Tiina Liiv, november 2015

Marko Ojamets on Tori Kodu elanikest noorim. Ta on aktiivne ja nutikas ning armastab üle kõige sporti teha.

MARKO OJAMETS TUBLI SPORTLANE TORI KODUST

Päriskodus elamist Marko ei mäleta, sest juba üheaastaselt sattus ta lastekodusse. Tema paar aastat vanem õde oli sinna viidud juba varem. Keila SOS Lastekülas olid nad peres, kus elas 11 last. Emasid oli Markol Keilas kolm – esimese ja viimasega neist suhtleb ta siiani, nad on tal Tori kodus ka külas käinud. Enne Torisse kolimist õppis Marko Tondi Põhikoolis.
Pärast põhikooli lõpetamist pole Markol koolidega erilist õnne olnud. Vana-Vigala Tehnika ja teeninduskoolis talle ei meeldinud, sest ta ei leidnud sealt endale sõpru. Siis tahtis ta õppida Pärnu Kutsehariduskeskuses puidupingi operaatoriks, aga tahtjaid oli liiga vähe ja seda gruppi ei avatudki. Ainus kool, mis Markole sobiks, oleks ehk Astangu Kutserehabilitatsioonikeskus. Marko on seal külas käinud ja teab, mis kooliga tegemist on, aga õppimiseni pole asi jõudnud, kuna teda hirmutab ühiselamuelu.
Tori Kodus antakse Markole aeg-ajalt matemaatika ja eesti keele ülesandeid lahendada, et koolis õpitu ei ununeks. Matemaatikaga saab ta hakkama, aga õigekirjaga on raskusi. Markole ei meeldi teha asju, mida ta eriti hästi ei oska.
Torile kolis Marko siis, kui sai 18-aastaseks. See oli esimene Kodu, mida ta külastas ning ta oli kohe nõus siia tulema, mis sest, et alguses ei meeldinud talle siin eriti miski. „Ma lihtsalt mõtlesin, et mine neid teisi kohti tea, ehk seal ei meeldi ja siis on juba hilja öelda, et Toris oli normaalne,“ räägib Marko.
Tori Kodus on Markol oma tuba, kus ta saab rahulikult omaette olla. Õhtuti vaatab ta siin televiisorit. Tema lemmikuteks on Eesti seriaalid.
Marko meenutab hea sõnaga aega, kui ta elas Keilas. Seal oli tal palju sõpru, paljudega suhtleb ta siiani Facebookis. Marko jaoks on sõprus väga oluline. Praegu peab ta oma lähimaks sõbraks õde, kuigi nad ei kohtu kuigi tihti. Õde elab omaette ja käib tööl ning aitab Markot alati, kui vaja. Tema arveldab ka Marko rahadega ning kannab talle iga nädal pisut taskuraha, et Marko kõike korraga ära ei raiskaks.


SPORT ON TÄHTIS
Kõige paremini tunneb Marko end sportides. Jalgpalli hakkas ta mängima juba 10-aastaselt Keilas elades. Ta on käinud palju võistlustel – korra isegi Hispaanias. Nüüd käib Marko 2 korda nädalas Tori Põhikoolis mängimas koos jalgpalliklubiga Tori Põrgulised. Nendega mängimine on Marko jaoks väga tähtis.
Ka teistel spordialadel on Marko tubli, tal on palju diplomeid ja medaleid. Viimati sai ta auhinnad 60 meetri jooksus (7,8 sekundit) ja kaugushüppes 4,40 meetrit). Mõlemad olid esikoha tulemused.
Marko on kindel, et spordiga tegeleb ta veel kaua.
Tori Kodus toimub alati midagi. Siin toimuvad võistlused ja väljasõidud, korraldatakse üritusi ja tantsuõhtuid. Paar korda kuus käib Toril laulmisõpetaja, ent niisamagi lauldakse tihti ja mõnikord isegi karaoket. Kolm korda päevas kohtutakse ühise söögilaua taga.
Spordimeestel kulub ikka energiat rohkem kui teistel ja nii tunneb Marko, et tihti tahaks ta rohkem süüa kui ette nähtud. „Keilas käisin tihti õhtuti külmkapi kallal, aga siin seda ei ole,“ on Markol kahju. Keilas tegid lapsed ise koos süüa ning said ka valida, mis toitu teha. Tori Kodus on menüü seinal ja ise end söögitegemisega vaevama ei pea, ent ei saa ka valida, mis toitu süüa tahaksid.
Marko ostab endale aeg-ajalt magusat ka, ent nädalaks mõeldud maiustused on tavaliselt juba paari päevaga otsas. Hiljuti sai Marko 20-aastaseks. See oli mõnus päev! Koos tegevusjuhendajatega meisterdati uhke tort ning ka kingituseks sai Marko palju maiustusi.
Marko on ööpäevaringsel teenusel, kuigi ta ise arvab, et teda ei pea keegi terve ööpäeva jälgima. Ta saab ise kõige vajalikuga hakkama ning erinevalt paljudest pole tal vaja ka pidevalt rohtusid võtta. „Mulle on räägitud, et ehk peaksin kuskil mujal olema, aga mulle tegelikult meeldib siin väga ja ma ei taha mujale minna,“ põhjendab Marko, miks ta pole iseseisvalt elamise poole pürginud, kuigi see mõte talle meeldib.
Iseseisvalt elamiseks on vaja kindlat ametit. Eelmisest aastast pakub Tori Kodu elanikele töövõimalust MTÜ AtChron. Tööülesandeks on landitoorikute puhastamine vormijääkidest. Markole meeldib, et tegemist on tükitööga, ent kahjuks edeneb töö aeglaselt ning palk on väike. Marko ei teagi täpselt, mis tööd ta teha tahaks. „Mulle meeldib teha töid, kus on tulemus kohe näha – näiteks maad kaevata, puid laduda või siis kaupa laadida. Siis on hea tunne, kui midagi valmis saab,“ räägib Marko.
Ta ei unista suurelt ega mõtle igapäevaselt sellele, mis on tähtis. „Tean, et elu on tähtis ja surra ma veel ei kavatse,“ lausub ta rõõmsalt.

MARKO OJAMETS TUBLI SPORTLANE TORI KODUST
Täna on rahvusvaheline puuetega inimeste päev
MARKO OJAMETS TUBLI SPORTLANE TORI KODUST
MARKO OJAMETS TUBLI SPORTLANE TORI KODUST
MARKO OJAMETS TUBLI SPORTLANE TORI KODUST
MARKO OJAMETS TUBLI SPORTLANE TORI KODUST

Ajakirja tellimine
Ajakiri Vaimupuu Ajakiri ilmub neli korda aastas paberil kui ka kodulehel.
Tellimiseks saada toimetusele e-mail. Loe ajakirja tellimisest lähemalt siin

Fotokonkurss 2019
Tänavuse fotokonkursi teema oli „IMELISED INIMESED“.

edasi.

Toeta avaldamist
Ajakiri saab ilmuda vaid tänu tublidele toetajatele. Hea kui sul ja sinu firmal on võimalik ajakirja toetada. Loe täpsemalt edasi, kuidas toetada.

 Ajakirja toimetus
MTÜ Vaimupuu, reg.nr. 80334123,
Muhu 9-64, Tallinn 13912
E-mail:
Tel 55 63 4449, Saada sõnum siin

Veebilehe loomine aara.ee

MARKO OJAMETS TUBLI SPORTLANE

MARKO OJAMETS TUBLI SPORTLANE

Päriskodus elamist Marko ei mäleta, sest juba üheaastaselt sattus ta lastekodusse Tema paar aastat vanem õde oli sinna viidud juba varem Marko Ojamets on Tori Kodu elanikest noorim. Ta on aktiivne ja nutikas ning armastab üle kõige sporti teha.

MARKO OJAMETS TUBLI SPORTLANE TORI KODUST

www.vaimupuu.ee © 2015 MTÜ Vaimupuu » Ajakirja väljaandmine ja üritused