Telli ajakiri      Toeta      Kontakt      
19-aastane Maarja on põline tallinlane – ta on siin sündinud ja kasvanud ning ära kolida ei plaani. Ta elab koos vanematega Mustamäel, töötab klienditeenindajana Kakumäe Selveris ning õpib Astangu Kutserehabilitatsiooni Keskuses. Maarja kuldsete õite keskel Maarja Vetemaa: „Ole see, kes sa oled!“
Kui soovid laabuvat tutvustava kodulehtede valmistamine ja teda ma usaldan. Kiirustada ei maksa, sest klubi kodulehtede tegemine ega pole kivisse raiutud vahedalt veebilehtede programmeerimine kvaliteetselt detailsemalt www.aara.ee reaalselt kasutatav lakoonilise veebilehe arendamine asjatundjatelt puhul ka silmas pidada innovatiivselt viimistletud ilusa veebilehtede tegemine firma poolt ja töötab kõigil platvormidel. zero base cad

Maarja Vetemaa: „Ole see, kes sa oled!“

Tekst: Janek Muru Fotod: Kalev Lilleorg ja erakogu, juuni 2015

19-aastane Maarja on põline tallinlane – ta on siin sündinud ja kasvanud ning ära kolida ei plaani. Ta elab koos vanematega Mustamäel, töötab klienditeenindajana Kakumäe Selveris ning õpib Astangu Kutserehabilitatsiooni Keskuses.

Maarja Vetemaa: „Ole see, kes sa oled!“

Maarjat kohates ei märkagi, et tüdruk võiks olla erivajadustega.

Diagnoos aga on tal pikk ja keeruline, eesti keeles lihtsamalt öeldes vesipäisus ja seljaaju song korraga. Tema vanemad, eriti isa, olid Maarja sündides väga mures – vanem vend oli ju sündinud tervena. Ema võttis asja rahulikumalt ning hoolitses Maarja eest igal viisil, leides talle sobivaid ravivõimalusi. Lapsena oligi Maarja tihti haiglas.

 

Vesipäisust ja seljaaju songa pole küll võimalik täielikult välja ravida, aga tänu lapsepõlves saadud ravile saab Maarja nüüd tegeleda nende asjadega, millega praegu tegeleb – käia tööl, suhelda sõpradega ning leida aega hobidekski. Maarja on selle eest oma raviarstidele väga tänulik. Praegu on tema tervis hea, juba 11 aastat pole ta pidanud haiglas olema! Kui nüüd ongi mõni haigestumine ette tulnud, on selle korda saanud koduse raviga.

 

Astangul on tore!

Kui Maarja lõpetas põhikooli, soovitas üks ema sõbranna tal Astangu Kutserehabilitatsiooni Keskusesse õppima minna.

„Alguses ma polnud selle plaaniga väga päri,“ räägib Maarja. „Arvasin, et suudan kusagil mujal hoopis paremaid asju teha. Nüüd, kui ma Astangu koolis teist aastat lõpetan, on arvamus muutunud. Koolis on väga tore! Pole sellist tunnet, et ei saa hakkama või ei tahaks minna.“

 

Maarja on lõpetanud Astangul kohanemiskursused ja praegu, loo trükkimineku ajal, lõpetab „Sissejuhatust infotehnoloogiasse”.

Õpingute sisse kuulub ka kaks nädalat praktikat. Tänavu jaanuaris oli Maarja praktikal loomapoes Zooplanet. Maarja ülesandeks oli lemmikloomaade puuride korrastamine ja ettevalmistamine. Kuna ta on suur loomaarmastaja, siis meeldis seal töötada ning isegi pärast praktika lõppemist on Maarja mõned korrad Zooplanetist läbi astunud.

 

Töö Selveri kassas

Juba mõned kuud töötab Maarja Kakumäe Selveris klienditeenindajana. Mustamäelt Kakumäele sõita on küllaltki pikk maa, aga Maarja on harjunud. „Mulle see töö meeldib,“ räägib ta. „Nädalavahetuseti on probleeme, kui ühistransport ja töögraafik ei ühildu, kuid siis viib isa mind tööle .“

 

Kakumäe Selver on üks pisemaid, töötajaid on seal 50 ringis. Probleeme noorel neiul suhtlemisega pole ja kollektiiv on tore ja sõbralik. Tööandja kohtleb Maarjat küll veidi leebemalt kui teisi, aga teda võetakse kui võrdväärset personali liiget, vaid töökoormus on Maarjal mõnevõrra väiksem. Töö kassas on istuv, kuid alati on võimalus end sirutamas käia, näiteks saalis asju välja panna ja kaaluda. Vahest on juhtunud, et on unustatud puuviljad ära kaaluda. „Siis on tulnud klient saata puuviljadega tagasi kaalu juurde,“ räägib Maarja oma igapäevatööst. Ta loodab, et ehk õnnestub tal saada sarnane töökoht kodule ligemale, näiteks Kadaka Selverisse.

 

Tantsib igal pool

Maarja on üks neist mitmekümnest noorest, kelle tantsu näeb Vaimupuu möödunudaastases videos „Happy“. Maarjale meeldib väga tantsida, oma sõnul tantsib ta lausa igal pool – nii koolis kui ka tänaval! Seetõttu on selge, miks Astangu liikumisõpetaja Anne-Liis Jaanus Maarjale videos üles astumise võimalust pakkus. Maarja haaras kohe nii-öelda härjal sarvist ja tegi proovi.

 

Päeval, kui Maarja tantsu filmima tuldi, oli Maarja haige ja kõrges palavikus. „Mõtlesin, et mis see külmetus mulle ikka teeb ja nii tegingi video ära,“ annab Maarja mõista, et raskused on selleks, et neid võita. „Iga katsumus on mulle jõudu juurde andnud,“ ütleb ta. See oli tal esimene kord videos üles astuda. Maarja on näidanud videot ka oma sõpradele ning neile on see väga meeldinud.

 

Sõbrad ja fotograafia

Vaba aega veedab Maarja sõpradega kohtudes ja pildistades. Kui ilm on ilus, läheb neiu mere äärde, kus pildistada ja nautida looduse ilu. Tavaliselt riputab Maarja paremad pildid oma Facebooki seinale. Lisaks kõigele armastab ta muusikat kuulata.

Sõpru on Maarjal palju, üle Eesti. „Näppudel neid üles lugeda ei annagi,“ naerab Maarja. Kaks neist on väga lähedased, teised lihtsalt head sõbrad.

Sõpru on tal ka loomade seas – maal, venna pere ja vanaema juures,elavad tal kass Pahtel ja koer Donna. Kass sai oma nime omapärasel moel: nimelt ei tulnud vennal loomaarstil käies meelde nimi, mille vanaema kassile pani. Selle asemel meenus talle, et kui kass oli pisike, mängis ta köögiremondi ajal pahtlilabidaga. Nii seisabki kass lemmikloomaregistris nimega Pahtel.

 

Koer Donna on välimuselt nagu Saksa lambakoer, kuid veidi madalamat kasvu. Kui koer end tagajalgadele püsti ajab, on ta sama pikk kui Maarja. Iga kord, kui Maarja läheb maale, on rõõm kohtumise üle siiras ja mõlemapoolne.

Hiljuti käis Maarja maal oma parima sõbrannaga. Ta pildistas, kuidas sõbranna Donnaga mängib ja nii sündisid väga vahvad fotod!

 

Huvi fotograafia vastu tekkis Maajal kolm aastat tagasi, kui tema vend sai 25-aastaseks ning oli vaja, et keegi tema sünnipäevapeo fotodel jäädvustaks. Maarja sai sellega suurepäraselt hakkama. Peagi ostis ta oma sünnipäevaks saadud raha eest päris oma digifotoka, hiljuti aga peegelkaamera. Maarja püüab pildistada igal võimalusel, hiljem koostab neist albumeid.

 

Fotograafia alal on Maarja end ka koolitanud: 2013. a läbis ta Balti Filmi- ja Meediakooli Ristmeediakoolituse, mis kestis kuus nädalavahetust, ja sai vastava pädevuse.

 

Rõõmsalt edasi

Praegu keskendub Maarja töötegemisele ja tema edasine karjäär sõltub tulevikust. Tore on, et Astangu Kutserehabilitatsiooni Keskus ootab oma õpilasi tagasi, kui need pole sobivat eriala leidnud.

 

Maarja soovitus elus hakkama saamiseks on lihtne: „Ole see, kes oled ja hoia kõrvale teiste eelarvamustest!“ Maarja selgitab: „Vahel inimesed tänaval vaatavad mind teistsuguse pilguga, et näe, inimene on ülilühikest kasvu – aga tegelikult nad ei näe ju mu sisse.“

 

Uute inimestega tutvudes räägib Maarja tavaliselt kohe oma diagnoosist, andes inimestele valiku, kas tahetakse edasi suhelda või ei taheta. Haigused ja puuded ju tekitavad inimestes ebamugavustunnet. Siiani on pole keegi Maarja kohta täpsemalt teada saades soovinud suhtlemist lõpetada. Pigem on tema aus suhtumine endasse ja oma diagnoosi inimestes tema vastu hoopis huvi äratanud.

Maarja Vetemaa: „Ole see, kes sa oled!“
Maarja kuldsete õite keskel.
Jõuluaeg, see on vaikuse ja heade tegude aeg. Valmistatakse piparkooke ja varsti tuuakse tuppa ka jõulukuusk.
Maarja Vetemaa: „Ole see, kes sa oled!“
Maarja Vetemaa: „Ole see, kes sa oled!“
Maarja Vetemaa: „Ole see, kes sa oled!“
Maarja Vetemaa: „Ole see, kes sa oled!“

Ajakirja tellimine
Ajakiri Vaimupuu Ajakiri ilmub neli korda aastas paberil kui ka kodulehel.
Tellimiseks saada toimetusele e-mail. Loe ajakirja tellimisest lähemalt siin

Fotokonkurss 2019
Tänavuse fotokonkursi teema oli „IMELISED INIMESED“.

edasi.

Toeta avaldamist
Ajakiri saab ilmuda vaid tänu tublidele toetajatele. Hea kui sul ja sinu firmal on võimalik ajakirja toetada. Loe täpsemalt edasi, kuidas toetada.

 Ajakirja toimetus
MTÜ Vaimupuu, reg.nr. 80334123,
Muhu 9-64, Tallinn 13912
E-mail:
Tel 55 63 4449, Saada sõnum siin

Veebilehe loomine aara.ee

Maarja Vetemaa: „Ole see,

Maarja Vetemaa: „Ole see,

Maarjat kohates ei märkagi, et tüdruk võiks olla erivajadustega Diagnoos aga on tal pikk ja keeruline, eesti keeles lihtsamalt öeldes vesipäisus ja seljaaju song korraga 19-aastane Maarja on põline tallinlane – ta on siin sündinud ja kasvanud ning ära kolida ei plaani. Ta elab koos vanematega Mustamäel, töötab klienditeenindajana Kakumäe Selveris ning õpib Astangu Kutserehabilitatsiooni Keskuses.

Maarja Vetemaa: „Ole see, kes sa oled!“

www.vaimupuu.ee © 2015 MTÜ Vaimupuu » Ajakirja väljaandmine ja üritused