Telli ajakiri      Toeta      Kontakt      
Novembris toimunud tantsuvõistlusel Vahtra Tantsud Tähtedega said Vaimupuu lemmikuteks Toomas Kersalu ja tema õpetaja Ilona Noor. Märtsi algul käisime vaatamas, kuidas Toomasel läheb. Tal on oma pruut ja palju plaane tulevikuks Toimekas Toomas
Lõpuks saan jagada ilusa kodulehe valmistus viimistletult siis oli keerukas leida. Põhjalikumalt mõeldes võiks blogi kodulehe valmistamine firmadele siis alusta aegsasti ülimalt lihtsa veebilehtede arendamine http://www.aara.ee/Soome_turule_suunatud_kodulehe_valmistamine_brandi_45-16 samas on ka sisukuse poolest tekstilise veebilehe loomine peab vastu ka tipptundidel vaid paari nädalaga veebilehe valmistus kiiresti siis saab tehtud õigeks ajaks. zero base cad

Toimekas Toomas

FOTO: Tiina Azojan, märts 2018

Novembris toimunud tantsuvõistlusel Vahtra Tantsud Tähtedega said Vaimupuu lemmikuteks Toomas Kersalu ja tema õpetaja Ilona Noor. Märtsi algul käisime vaatamas, kuidas Toomasel läheb.

Toimekas Toomas

Toomas (25) on Pärnumaa poiss, lapsepõlvest saadik elanud Tahkurannas.

Ta on pere vanim laps. Tema 19-aastane õde lõpetas gümnaasiumi ja läks

sõbrannaga Austraaliasse tööle, 16-aastane vend lõpetab kevadel põhikooli.

Toomas saab mõlemaga hästi läbi, õele oli ta aastaid parimaks sõbraks,

kui see väike oli. Praegu elavad tema vanemad lahus ja nii on Toomasel lausa kaks kodu, kuhu nädalavahetuseks sõita. Rohkem viibib ta siiski isa juures oma

lapsepõlvekodus. Seal elavad koer Pätu (täisnimega Patrick Louise) ja kass

Naasu. Toomas tegeleb Pätuga palju, annab talle süüa ja käib jalutamas.

„Mõnikord olen tema peale kuri ka, kui ta teistele koertele kallale tahab minna,“ räägib Toomas.

 

Toomas on käinud mõned aastad Pärnu Kuninga Tänava Koolis, kuid

põhihariduse omandas Pärnu Toimetulekukoolis. Ka Astangu

Kutserehabilitatsiooni Keskuses on Toomas uudistamas käinud, ent see hirmutas teda veidi – erialavalikuid oli väga palju ning lisaks tekitas suur linn Tallinn võõristust.

 

Viis aastat Vana-Vigalas

Vana-Vigala Tehnika- ja Teeninduskoolis on kunagi ammu õppinud ka Toomase vanaonu. Toomas ise on siin veetnud juba peaaegu viis aastat. Kõigepealt lõpetas Toomas selle kooli kodumajanduse erialal, mille õppetöö kestis kolm aastat. Sel kevadel aga on ees puhastusteenindaja abilise eriala lõpetamine, mida õpitakse kaks aastat.

Puhastusteeninduse lõpetanud oskavad juhendamisel mustust märgata,

koristada kontoriruume, klassiruume ja kodu, aga lisaks õpivad nad ka palju muud. Kinnistuhoolduse tundides võetakse läbi nii maja kui aia eest

hoolitsemine, istutatakse ja pikeeritakse taimi ning kasvatatakse neid.

Tekstiilihoolduses õpitakse plekieemaldust, pesupuhastuse märke ja vahendeid, sorteeritakse pesu. Kokanduses antakse algteadmised söögitegemisest, sest igaüks peab ise endale süüa teha oskama. Toomasele meeldib keeta putrusid, sest talle maitsevad pudrud. Suurim lemmik on tatrapuder. Praadidest eelistab Toomas lõhet ahjukartulitega. Ka pagar-kondiitri erialast on puhastusteeninduse õpilased aimu saanud, lisaks viiakse nad kurssi erinevate remonditöödega.

„Need kõik on toetavad õppeained, mida kõigil elus vaja läheb,“ ütleb Toomase grupijuhendaja Liina Kikas ning kiidab kodumajanduse aluste tundi. Seal võeti läbi ka perekonnaõpetus ning käidi isegi Pärnus ämmaemandaga vestlemas. „Tuleb inimesed iseseisvaks eluks ette valmistada,“ selgitas Liina. „Sõltumata diagnoosist on ju tegemist täiskasvanud inimestega, kes elavad täiskasvanute elu ning igal juhul peab seda teadlikult elama.“

Loovtöö tunnis tehakse käsitööd ja meisterdatakse kaunistusi tähtpäevadeks, et koolimaja ehtida.

Tööalase suhtlemise aluste tundides tehakse ettevalmistusi tööintervjuuks, õpetatakse eneseanalüüsi ja lihtsamate konfliktide lahendamist. Lisaks antakse ka konkreetseid juhiseid, kuidas kirjutada kirja ja koostada CV-d.

Toomase lemmiktunniks on tema eriala – puhastusteenindus. Ka ta oma tuba õpilaskodus on piinlikult puhas. Põhikoolis aga meeldisid Toomasele

loodusained.

 

Õhtud on sisustatud

Toomas on usin ka väljaspool õppetööd. Korvpalli on Toomas mänginud

lapsepõlvest alates ja kunagi tahtis ta koguni professionaalseks korvpalluriks saada. Korvpalli mängib ka tema vend, kellega Toomas suvel koos trenni teeb.

Koos isaga käib ta tihti võistlusi vaatamas. Praegu mängib ta korvpalli kooli spordiringis.

 

Oma loomingut saab Toomas teostada kunstiringis ja saviringis, lisaks joonistab ta fantastilisi mustreid. Need lihtsalt sünnivad iseenesest, tavaliselt ruudulisele paberile.

Tantsuring on Vana-Vigalas vaid sügiseti, et osaleda tantsuvõistlusel Vahtra

Tantsud Tähtedega. Seal on Toomas võistelnud juba kuus aastat ning saanud kaks auväärset kohta - 1. ja 2. Kui 6 aastat tagasi pidas Vahtra Tantsud

Tähtedega oma 5. sünnipäeva, näidati Toomast ka ETV saates Puutepunkt.

Tantsupisik on Toomasel kaasa saadud juba kodust, sest tema õpetajast ema tegeleb rahvatantsuga.

Aga isegi tantsuringita tantsitakse Vana-Vigalas palju. Kõigil toimekatel on rütmikatund, samuti korraldatakse õpilaskodus tantsuõhtuid. Seal saab Toomas tantsida oma pruudiga.

 

Pruut Maarja

Maarja (25) on Toomase pruut, nagu Toomas ise ütleb. Nad on koos juba

põhikoolist saadik, praeguseks tervelt 11 aastat. Ka Maarja õpib Vana-Vigalas

koristusteeninduse erialal, aga kursus tagapool. Kui nad koos pole, suhtlevad nad arvutis Skype’i teel. „Kümneid tuhandeid tunde,“ täpsustab Toomas.

Mõnikord tuleb ette ka tülisid, kui ollakse väsinud või pahas tujus. Samuti leidub pahasoovlikke koolikaaslasi, kes neid tülli püüavad ajada. Tülidest aga saadakse kiiresti jagu, sest tülis olemine ei vii kuhugi. „Peame ära leppima, et enam tülis ei oleks,“ leiab Toomas hea põhjuse leppimiseks.

Mitu korda jutuks tulnud, et tulevikus võiksid Toomas ja Maarja koos elada. Peamiseks takistuseks on mõlema vaimupuue. Nüüd sõltub kõik perede

omavahelisest kokkuleppest. Vanematest sõltumine ei ole probleem vaid

erivajadustega noortele – peaaegu kõik maailma noored vajavad ju iseseisvasse ellu astumisel vanemate tuge.

 

Tulevikuplaane on palju

Sel aastal on Toomasel palju ees. Tänavu on õppekavas muudatused ning kooli ei lõpetata enam lihtsalt koolitunnistusega – tuleb teha riiklik kutseeksam. Pärast seda on Toomas 6 nädalat praktikal Pärnu Puuetega Inimeste Kojas, seejärel tuleb koolis praktikakaitsmine. Kui praktikakoht meeldib, saab Toomas hiljem sinna ka päriselt tööle minna.

Kui Toomas soovib, saab ta end veelkord täiendada Vana-Vigalas. Uuest

õppeaastast avatakse siin puidukäsitöö eriala. Toomasele on puidutöö alati

meeldinud ning isegi üks tööpakkumine peretuttava puidufirmasse Peipsi ääres on olemas.

Augustis ootab ees kooliekskursioon Valgevenesse. Möödunud aastal käisid nad oma grupiga Kaliningradis. Ilmselt käib Toomas ka sel aastal välismaal, nagu ikka. Tema onulapsed elavad Taanis, neid on Toomas mitu korda külastanud.

Õpetaja Liina ütleb, et Toomas on küll pisut aeglane, aga see-eest põhjalik ning viib kõik tööd lõpule. Möödunud aastal tunnistati Toomas tubliks õpilaseks, kuna terve õppeaasta jooksul polnud ta puudunud ühtki tundi, isegi mitte haiguse pärast. Mõned õpilased olid tema peale sellepärast kadedad.

Narrimine ei meeldi Toomasele sugugi. „Ei ole õige öelda mulle „ole vait“ lihtsalt sellepärast, et ma olen haige inimene, mul on Downi sündroom,“ ütleb Toomas. Ta unistab, et elu läheks paremaks – et ei valetataks, kiusataks ega kaevataks üksteise peale.


 

Vana-Vigala Tehnika- ja teeninduskool on tavaline kutsekool, mille tunnuslauseks on „Kool kõigile!“ Siin on tava-, toimetuleku-, lihtsustatud õppekavaga

jakäitumisprobleemidega õpilaste klassid, aga ka täiskasvanute täiendõpe.

Erineva taustaga õpilastel omavahel probleeme pole. Ühine õpilaskodu annab kõigile kogemuse, kuidas tulevikus tavalises töökeskkonnas erinevate inimestega suhelda. Tavaõppel noored aitavad toimetulekuõpilasi tihti, paljud neist on ametlikult tugiõpilased.

Toimetulekuõppel noorte vanemate jaoks on kool kui tugikeskus – 5 päeva nädalas saavad vanemad oma tegemistega tegeleda. Suhtlus vanemate ja kooli vahel on tihe. Igal esmaspäeval on hommikuring, kus õpilane annab õpetajale vihiku, mis on kirjavahetuse jaoks õpetaja ja lapsevanema vahel, ning bussipiletid kompenseerimiseks. Õpetaja jälgib ka, et õpilasel oleks

kojusõiduraha.

 Toomas on tubli noormees.            Talle meeldib koristada, tantsida, joonistada ja korvpalli mängida.  Tal on oma pruut ja palju plaane tulevikuks.

 

 

Täna on rahvusvaheline puuetega inimeste päev
Toimekas Toomas
Toimekas Toomas
Toimekas Toomas
Toimekas Toomas

Ajakirja tellimine
Ajakiri Vaimupuu Ajakiri ilmub neli korda aastas paberil kui ka kodulehel.
Tellimiseks saada toimetusele e-mail. Loe ajakirja tellimisest lähemalt siin

Fotokonkurss 2019
Tänavuse fotokonkursi teema oli „IMELISED INIMESED“.

edasi.

Toeta avaldamist
Ajakiri saab ilmuda vaid tänu tublidele toetajatele. Hea kui sul ja sinu firmal on võimalik ajakirja toetada. Loe täpsemalt edasi, kuidas toetada.

 Ajakirja toimetus
MTÜ Vaimupuu, reg.nr. 80334123,
Muhu 9-64, Tallinn 13912
E-mail:
Tel 55 63 4449, Saada sõnum siin

Veebilehe loomine aara.ee

Toimekas Toomas

Toimekas Toomas

Toomas (25) on Pärnumaa poiss, lapsepõlvest saadik elanud Tahkurannas Ta on pere vanim laps Novembris toimunud tantsuvõistlusel Vahtra Tantsud Tähtedega said Vaimupuu lemmikuteks Toomas Kersalu ja tema õpetaja Ilona Noor. Märtsi algul käisime vaatamas, kuidas Toomasel läheb.

Toimekas Toomas

www.vaimupuu.ee © 2015 MTÜ Vaimupuu » Ajakirja väljaandmine ja üritused