Telli ajakiri      Toeta      Kontakt      
Tavainimesed peaksid rohkem teadma vaimupuudest ja psüühilistest erivajadustest, siis oleksid nad leplikumad ÜKS SAMM EDASI, kaks sammu tagasi…
Miks mitte ka tervikliku veebilehtede valmistus sest nende puhul on parem hinnata. Teadlikult võttes on kodulehtede valmistus sama tähtis kui ajakiri lisaks ka veebilehe tegemine vaata siia www.aara.ee leidlikult lahendatud hea veebilehtede valmistamine odavalt ja vajalik on see tarkvaraliselt nutikas, veebilehtede tegemine seda artiklit tasub lugeda. zero base cad

ÜKS SAMM EDASI, kaks sammu tagasi…

TEKST: Helle Kahm, Sõmera Kodu juht, juuli 2016
ÜKS SAMM EDASI, kaks sammu tagasi…

Kuressaare on väike ja kaunis linn, Saaremaa pealinn. Linnas registreeritud elanike arv on veidi üle 14 000 ja suveperioodil kasvab elanike arv turistide arvelt üle poole võrra. Linn pakub kodu paljude erinevate elualade esindajatele, koht on hea nii laste kasvatamiseks kui inspiratsiooniallikaks kunstnikele ja kirjanikele. Kuid nagu igas paigas maailmas, on ka siin inimesi, kes vähemal või rohkemal moel teiste toetust ja abi vajavad.

Seoses Eesti Vabariigis käsil oleva protsessiga, mis näeb ette psüühilise erivajadusega inimestele hubasemate ja kodusemate elupaikade loomist, alustas AS Hoolekandeteenused 2015.a suvel Kuressaare linnaga läbirääkimisi 40 teenuskoha loomise osas.

 

Üks võimalik teenuskoht 20-le vaimupuudega kliendile vaadati välja Kuressaare linna Ida- Niidu elamurajooni. Enne detailplaneeringu algatamist kutsus linn 2016.a maikuus kokku avaliku rahvakoosoleku. Kui Sõmera Kodu kliendid Kuressaare tänase linnapea Madis Kallasega sama päeva hommikul kohtusid, lahkuti  sõbraliku meele ja linnapealt saadud lubadusega, et Kuressaare linna on kõik oodatud, olenemata diagnoosist või nahavärvist.

Sama päeva õhtul toimuv avalik koosolek meenutas aga keskaegset nõiajahti. Lühikestele teemat tutvustavale ettekannetele minu kui Sõmera Kodu juhi, seejärel AS Hoolekandeteenused direktor Karl Männi poolt, järgnes valimatu sõnavalikuga rünnak psüühilise erivajadustega inimeste suhtes. Kõige kurvemaks tegi asjaolu, et linnavalitsuse ametnikud, sealjuures sotsiaalosakonna esindajad, ei püüdnudki koosolekut ohjata ega omalt poolt head sõna erivajadusega inimeste kaitseks öelda. Pigem vastupidi: niigi tulisele, ühepoolsele rünnakule, valati lausa õli tulle.

 

Kogesin, et inimeste teadlikkus psüühilisest erivajadusest kui sellisest puudub täielikult või seda ei taheta lihtsalt tunnistada. Inimeste hirmud ja hoiakud on endistviisi tõrjuvad ja piiratud ning psüühilise erivajadusega inimeste suhtes peetakse ainuõigeks nende eraldamist muust ühiskonnast. Inimlikult on ju mõistetav hirm ja teadmatus tundmatu ees, kuid inimese arengu üks komponent on ka oma hirmudele vastu vaadata ja nendega tegeleda. Kui kõik tundmatu, kõik haiged ja vanad, kõik nn normist erinev keskkonnast välja tõugata, võib ühel päeval juhtuda, et grupp enda arust õigeid inimesi ehitab endale ümber ühe lõpmata kõrge aia. Aga mis saab siis, kui keegi selles paradiisiaias sünnib teistsugusena, murdub või jääb lihtsalt vanaks?

Kuressaare ei ole ainus koht, kus hoiak erivajadustega inimeste osas sedavõrd negatiivne on, teema on üleval üle-Eestiliselt. Ka meedia on kajastanud siin ja seal toimunud juhtumeid, kus inimeste hirmud on kokku põrkunud sooviga kõigi inimeste elu paremaks muuta. 

 

Psüühilise erivajadusega inimesed on valmis, nad on õppinud elama oma haigusega, õppinud elama iseendaga nii nagu nad on, ja panustama ühiskonna arengusse oma võimeid mööda, selleks vajalikku toetust ja tunnustust saades. Nüüd aga tuleb senisest veel enam selgitustööd teha teise poolega, inimestega, kes on elanud teatud moel roosade prillidega ja kes vajavad oma hirmudega toime tulemiseks ehk rohkem infot ja teadlikku selgitustööd.

 

Ma tahan uskuda, et lõpuks eestimaalased tulevad välja valikust olla hirmul tundmatu ees ja lähevad kõigele vaatamata  edasi avatud ja toetava ühiskonnana. See on lihtne valik!              

                                                                                  

Kuressaare rahvale ei meeldi,  et linna tahetakse ehitada kodu vaimupuudega inimestele. Tavainimesed peaksid rohkem teadma vaimupuudest ja psüühilistest erivajadustest, siis oleksid nad leplikumad.

Jõuluaeg, see on vaikuse ja heade tegude aeg. Valmistatakse piparkooke ja varsti tuuakse tuppa ka jõulukuusk.
ÜKS SAMM EDASI, kaks sammu tagasi…
ÜKS SAMM EDASI, kaks sammu tagasi…
ÜKS SAMM EDASI, kaks sammu tagasi…
ÜKS SAMM EDASI, kaks sammu tagasi…

Ajakirja tellimine
Ajakiri Vaimupuu Ajakiri ilmub neli korda aastas paberil kui ka kodulehel.
Tellimiseks saada toimetusele e-mail. Loe ajakirja tellimisest lähemalt siin

Fotokonkurss 2019
Tänavuse fotokonkursi teema oli „IMELISED INIMESED“.

edasi.

Toeta avaldamist
Ajakiri saab ilmuda vaid tänu tublidele toetajatele. Hea kui sul ja sinu firmal on võimalik ajakirja toetada. Loe täpsemalt edasi, kuidas toetada.

 Ajakirja toimetus
MTÜ Vaimupuu, reg.nr. 80334123,
Muhu 9-64, Tallinn 13912
E-mail:
Tel 55 63 4449, Saada sõnum siin

Veebilehe loomine aara.ee

ÜKS SAMM EDASI, kaks

ÜKS SAMM EDASI, kaks

Kuressaare on väike ja kaunis linn, Saaremaa pealinn Linnas registreeritud elanike arv on veidi üle 14 000 ja suveperioodil kasvab elanike arv turistide arvelt üle poole võrra

ÜKS SAMM EDASI, kaks sammu tagasi…

www.vaimupuu.ee © 2015 MTÜ Vaimupuu » Ajakirja väljaandmine ja üritused